AMD · 2003
AMD Radeon 9100
The AMD Radeon 9100 is a graphics card released in 2003, based on the R200 architecture.
The AMD Radeon 9100 is a graphics card released on April 1, 2003. It uses the R200 architecture and GPU chip, with a base clock of 250 MHz. The card features 0.064 GB of DDR memory on a 128-bit bus, providing a memory bandwidth of 8.0 GB/s. It is available with AGP 4× or PCI bus interfaces.
Specifications
| Architecture unverified | R200 |
|---|---|
| GPU chip unverified | R200 |
| Base clock unverified | 250 MHz |
| Memory size unverified | 0.064 GB |
| Memory type unverified | DDR |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 8.0 GB/s |
| Bus interface unverified | AGP 4×, PCI |
| Release date unverified | 2003-04-01 |
| Release year unverified | 2003 |