AMD · 2002
AMD Radeon 9500
The AMD Radeon 9500 is a graphics card released in 2002, based on the R300 architecture and built on a 150 nm process.
The AMD Radeon 9500 is a graphics card from 2002, featuring the R300 GPU chip on a 150 nm process node. It has 4 shading units and a base clock of 275 MHz. The card is equipped with 0.064 GB of DDR memory on a 128-bit bus, providing a memory bandwidth of 8.64 GB/s. Its board power (TDP) is 29 W. This card was released on October 24, 2002.
Specifications
| Architecture unverified | R300 |
|---|---|
| GPU chip unverified | R300 |
| Process node unverified | 150 nm |
| Shading units unverified | 4 |
| Base clock unverified | 275 MHz |
| Memory size unverified | 0.064 GB |
| Memory type unverified | DDR |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 8.64 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 29 W |
| Release date unverified | 2002-10-24 |
| Release year unverified | 2002 |