Fractal Design
Define 7 Compact
The Define 7 Compact is a compact mid-tower case from Fractal Design, supporting ATX, mATX, and Mini-ITX motherboards.
The Define 7 Compact is a compact mid-tower case with dimensions 427 x 210 x 474 mm and a weight of 8.61 kg. It supports ATX, mATX, and Mini-ITX motherboards. The case features industrial sound-damped steel side panels. It includes 2x 3.5"/2.5" and 2x 2.5" drive bays, 7 expansion slots, and supports GPUs up to 341 mm and CPU coolers up to 169 mm. Front I/O includes 1x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, audio I/O, power button, and reset button. Pre-installed fans are 1x Dynamic X2 GP-14 (front) and 1x Dynamic X2 GP-12 (rear).
Specifications
| Supported motherboard form factors | ATX, mATX, Mini-ITX |
|---|---|
| Case size | Compact Mid-Tower |
| Dimensions (HxWxD) | 427 x 210 x 474 mm |
| Weight | 8.61 kg |
| Drive bays | 2x 3.5"/2.5", 2x 2.5" |
| Expansion slots | 7 |
| Max GPU length | 341 mm |
| Max CPU cooler height | 169 mm |
| Front I/O | 1x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, Audio I/O, Power button, Reset button |
| Pre-installed fans | 1x Dynamic X2 GP-14 (front), 1x Dynamic X2 GP-12 (rear) |
| Side panel material | Industrial sound-damped steel |