Fractal Design
Define 7 Mini
The Define 7 Mini is a Mini Tower case from Fractal Design, supporting mATX, Mini-DTX, and Mini ITX motherboards.
The Define 7 Mini is a compact Mini Tower case designed for small form factor builds. It supports mATX, Mini-DTX, and Mini ITX motherboards, with dimensions of 399 x 205 x 406 mm and a weight of 7.49 kg. The case features industrial sound-damped steel side panels for noise reduction. Internally, it includes two 3.5"/2.5" drive bays (included) and can accommodate up to four 2.5" drives (two included). It has four expansion slots and supports GPUs up to 331 mm in length and CPU coolers up to 167 mm in height. Front I/O includes one USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, two USB 3.0, two USB 2.0, and audio jacks. The case comes with two pre-installed fans: a Dynamic X2 GP-14 at the front and a Dynamic X2 GP-12 at the rear. It is compatible with mATX, Mini-DTX, and Mini ITX motherboards.
Specifications
| Supported motherboard form factors | mATX, Mini-DTX, Mini ITX |
|---|---|
| Case size | Mini Tower |
| Dimensions (HxWxD) | 399 x 205 x 406 mm |
| Weight | 7.49 kg |
| Drive bays | 2x 3.5"/2.5" (included), up to 4x 2.5" (2 included) |
| Expansion slots | 4 |
| Max GPU length | 331 mm |
| Max CPU cooler height | 167 mm |
| Front I/O | 1x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, Audio |
| Pre-installed fans | 1x Dynamic X2 GP-14 (front), 1x Dynamic X2 GP-12 (rear) |
| Side panel material | Industrial sound-damped steel |