Fractal Design
Define Mini C
The Define Mini C is a Micro ATX and ITX case from Fractal Design with sound-dampened steel side panels.
The Define Mini C is a compact case supporting Micro ATX and ITX motherboards. It measures 210 x 399 x 399 mm and weighs 6.9 kg. The case features industrial sound-dampened steel side panels for noise reduction. It has 5 expansion slots and supports GPUs up to 315 mm and CPU coolers up to 170 mm. Drive bays include 2x 3.5" and 3x 2.5". Front I/O offers 2x USB 3.0, audio jacks, power and reset buttons, and LED indicators. Pre-installed fans are one 120 mm front and one 120 mm rear.
Specifications
| Supported motherboard form factors | Micro ATX, ITX |
|---|---|
| Dimensions (HxWxD) | 210 x 399 x 399 |
| Weight | 6.9 kg |
| Drive bays | 2x 3.5", 3x 2.5" |
| Expansion slots | 5 |
| Max GPU length | 315 mm |
| Max CPU cooler height | 170 mm |
| Front I/O | 2x USB 3.0, Audio in/out, Power button with LED, HDD activity LED, Reset button |
| Pre-installed fans | 1x 120 mm front, 1x 120 mm rear |
| Side panel material | Industrial sound-dampened steel |