Fractal Design
Define S
The Define S is a mid-tower case from Fractal Design, supporting ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards.
The Define S is a mid-tower case designed for high-performance builds. It supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The case measures 233 x 465 x 533 mm and weighs 9.1 kg. It features industrial sound-dampened steel side panels to reduce noise. Storage options include 3x 3.5" HDD/2.5" SSD and 2x 2.5" dedicated SSD bays. Expansion slots total 7, with maximum GPU length of 425 mm and CPU cooler height up to 180 mm. Front I/O includes 2x USB 3.0, audio in/out, power button with blue LED, HDD activity LED (blue), and reset button. Two Fractal Design Dynamic GP-14 140mm fans are pre-installed (one front, one rear).
Specifications
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
|---|---|
| Case size | Mid Tower |
| Dimensions (HxWxD) | 233 x 465 x 533 |
| Weight | 9.1 kg |
| Drive bays | 3x 3.5" HDD/2.5" SSD, 2x 2.5" dedicated SSD |
| Expansion slots | 7 |
| Max GPU length | 425 mm |
| Max CPU cooler height | 180 mm |
| Front I/O | 2x USB 3.0, Audio in/out, Power button with LED (blue), HDD activity LED (blue), Reset button |
| Pre-installed fans | 2x Fractal Design Dynamic GP-14 140mm (1 front, 1 rear) |
| Side panel material | Industrial sound-dampened steel |