Fractal Design
Epoch
The Fractal Design Epoch is a mid-tower case supporting ATX, mATX, and Mini-ITX motherboards, with steel or tempered glass side panels.
The Fractal Design Epoch is a mid-tower case that supports ATX, mATX, and Mini-ITX motherboards. It measures 447 x 215 x 469 mm and weighs 7.69 kg. The case has 7 expansion slots, 2 x 3.5"/2.5" drive bays, and 2 x 2.5" drive bays. Maximum GPU length is 372 mm, and maximum CPU cooler height is 170 mm. Front I/O includes 1x USB Type-C 20 Gbps, 2x USB Type-A 5 Gbps, and an audio/mic combo jack. It comes with three pre-installed 120 mm Momentum fans. The side panel is available in steel (Solid version) or tempered glass (TG & RGB versions).
Specifications
| Supported motherboard form factors | ATX, mATX, Mini-ITX |
|---|---|
| Case size | Mid-Tower |
| Dimensions (HxWxD) | 447 x 215 x 469 mm |
| Weight | 7.69 kg |
| Drive bays | 2 x 3.5"/2.5", 2 x 2.5" |
| Expansion slots | 7 |
| Max GPU length | 372 mm |
| Max CPU cooler height | 170 mm |
| Front I/O | 1x USB Type-C 20 Gbps, 2x USB Type-A 5 Gbps, 1x Audio/Mic Combo Jack |
| Pre-installed fans | 3 x 120 mm Momentum fans |
| Side panel material | Steel (Solid version), Tempered Glass (TG & RGB) |