ARCTIC
Freezer 36 A-RGB (Black)
The Freezer 36 A-RGB (Black) is a tower CPU cooler from ARCTIC, successor to the Freezer 34 eSports DUO.
The Freezer 36 A-RGB (Black) is a tower CPU cooler from ARCTIC, succeeding the Freezer 34 eSports DUO. It includes two 120 mm fans with a maximum speed of 2000 RPM. The cooler has a height of 159 mm and weighs 917 g. It supports LGA1851, LGA1700, AM5, and AM4 sockets. The MSRP is €50.99 (approx. $55 USD).
Specifications
| Type | Tower CPU Cooler |
|---|---|
| Compatible sockets | LGA1851, LGA1700, AM5, AM4 |
| Fans included | 2 |
| Fan size | 120 mm |
| Max fan RPM | 2000 |
| Height | 159 mm |
| Weight | 917 g |
| Predecessor | Freezer 34 eSports DUO |
| Notes | MSRP €50.99 (approx. $55 USD) |