AMD · 2007
AMD M71
The AMD M71 is a mobile graphics chip released in 2007, based on the RV515 architecture and manufactured on a 90 nm process.
The AMD M71 is a mobile graphics chip released in March 2007. It is based on the RV515 architecture and manufactured on a 90 nm process. The chip features 4 shading units, a base clock of 480 MHz, and supports DirectX 9.0c and OpenGL 2.0. Memory configurations include 0.128 GB of DDR, DDR2, or GDDR3 memory on a 64-bit bus, providing a memory bandwidth of 6.4 GB/s. The chip uses a PCIe ×16 bus interface. The M71 is essentially the same as the X2300 but adds UVD (Universal Video Decoder) and PowerPlay 6.0 power management technology. It was designed for use in laptops and other mobile devices.
Specifications
| Architecture unverified | RV515 |
|---|---|
| GPU chip unverified | M71 |
| Process node unverified | 90 nm |
| Shading units unverified | 4 |
| Base clock unverified | 480 MHz |
| Memory size unverified | 0.128 GB |
| Memory type unverified | DDR, DDR2, GDDR3 |
| Memory bus unverified | 64 bit |
| Memory bandwidth unverified | 6.4 GB/s |
| Bus interface unverified | PCIe ×16 |
| DirectX support unverified | 9.0c |
| OpenGL support unverified | 2.0 |
| Release date unverified | 2007-03-01 |
| Release year unverified | 2007 |
| Notes unverified | same as X2300, but with UVD, PowerPlay 6.0 |