AMD · 2011
AMD Radeon HD 6370D
The AMD Radeon HD 6370D is an integrated graphics processor released in 2011, based on the TeraScale 2 architecture.
The AMD Radeon HD 6370D is an integrated graphics processor (IGP) launched on November 1, 2011. It is built on the 32 nm process node and uses the WinterPark GPU chip. The GPU features 160 shading units and a base clock of 443 MHz. It supports DirectX 11.3 (11_0) and OpenGL 4.5, but does not support Vulkan. Memory is provided via DDR3-1600 with a 128-bit memory bus, resulting in a memory bandwidth of 25.6 GB/s. The board has a thermal design power (TDP) of 65 W. This IGP was typically integrated into AMD's A-series APUs for desktop computers.
Specifications
| Architecture unverified | TeraScale 2 |
|---|---|
| GPU chip unverified | WinterPark |
| Process node unverified | 32 nm |
| Shading units unverified | 160 |
| Base clock unverified | 443 MHz |
| Memory type unverified | DDR3-1600 |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 25.6 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 65 W |
| DirectX support unverified | 11.3 (11_0) |
| Vulkan support unverified | N/a |
| OpenGL support unverified | 4.5 |
| Release date unverified | 2011-11-01 |
| Release year unverified | 2011 |