AMD · 2001
AMD Radeon VE / Radeon 7000
The AMD Radeon VE / Radeon 7000 is a graphics card released in 2001, based on the Radeon R100 architecture with the RV100 chip.
The AMD Radeon VE / Radeon 7000 is a graphics card released on February 19, 2001. It is built on the Radeon R100 architecture using the RV100 GPU chip manufactured on a 180 nm process. The card features 1 shading unit and a base clock of 183 MHz. It has 0.064 GB of DDR memory on a 64-bit bus, providing a memory bandwidth of 2.688 GB/s. The board power (TDP) is 10 W. It supports AGP 4x and PCI bus interfaces.
Specifications
| Architecture unverified | Radeon R100 |
|---|---|
| GPU chip unverified | RV100 |
| Process node unverified | 180 nm |
| Shading units unverified | 1 |
| Base clock unverified | 183 MHz |
| Memory size unverified | 0.064 GB |
| Memory type unverified | DDR |
| Memory bus unverified | 64 bit |
| Memory bandwidth unverified | 2.688 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 10 W |
| Bus interface unverified | AGP 4x, PCI |
| Release date unverified | 2001-02-19 |
| Release year unverified | 2001 |