AMD
AMD Radeon X700 XT
The AMD Radeon X700 XT is an unreleased graphics card based on the RV410 GPU with 8 shading units and 128 MB GDDR3 memory.
The AMD Radeon X700 XT is a graphics card from the Radeon X700 series, built on the RV410 GPU using a 110 nm process node. It features 8 shading units, a base clock of 475 MHz, and 128 MB of GDDR3 memory on a 128-bit bus, providing a memory bandwidth of 16.8 GB/s. The card has a board power (TDP) of 38 W. It was never released to the market.
Specifications
| Architecture unverified | Radeon X700 series |
|---|---|
| GPU chip unverified | RV410 |
| Process node unverified | 110 nm |
| Shading units unverified | 8 |
| Base clock unverified | 475 MHz |
| Memory size unverified | 0.128 GB |
| Memory type unverified | GDDR3 |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 16.8 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 38 W |
| Release date unverified | Never Released |
| Release year unverified | Never Released |