AMD · 1999
AMD Rage Mobility M4
The AMD Rage Mobility M4 is a mobile graphics chip released in 1999, based on the Rage 128 Pro architecture.
The AMD Rage Mobility M4 is a mobile graphics chip released in 1999. It is based on the Rage 128 Pro architecture and manufactured on a 250 nm process. The chip operates at a base clock of 105 MHz and features 16 MB (0.032 GB) of integrated SDRAM on a 128-bit memory bus, providing a memory bandwidth of 2.28 GB/s. It supports DirectX 6 and OpenGL 1.2. The M4 includes IDCT and Motion Compensation for video playback. It interfaces via AGP or PCI bus.
Specifications
| Architecture unverified | Rage 128 Pro |
|---|---|
| GPU chip unverified | Rage 128 Pro |
| Process node unverified | 250 nm |
| Base clock unverified | 105 MHz |
| Memory size unverified | 0.032 GB |
| Memory type unverified | SDR |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 2.28 GB/s |
| Bus interface unverified | AGP, PCI |
| DirectX support unverified | 6 |
| OpenGL support unverified | 1.2 |
| Release year unverified | 1999 |
| Notes unverified | M4 had 16 MB of integrated SDRAM, IDCT, Motion Compensation. |