NVIDIA · 2008
NVIDIA GeForce 9100M GmGPU
The NVIDIA GeForce 9100M GmGPU is an integrated graphics processor released in 2008, based on the Tesla architecture and built on a 65 nm process.
The NVIDIA GeForce 9100M GmGPU is an integrated graphics processor released in 2008. It is based on the Tesla architecture and built on a 65 nm process. The GPU features 8 shading units with a base clock of 450 MHz. It has 0.256 GB of DDR3 memory on a 128-bit bus, providing a memory bandwidth of 17.056 GB/s. The board power (TDP) is 12 W. It supports DirectX 10.0 and OpenGL 3.3. The chip is integrated via a PCIe 2.0 x16 interface. It is similar to the GeForce 8400M G. The GPU chip is known as MCP77MH or MCP79MH.
Specifications
| Architecture unverified | Tesla |
|---|---|
| GPU chip unverified | MCP77MH, MCP79MH |
| Process node unverified | 65 nm |
| Shading units unverified | 8 |
| Base clock unverified | 450 MHz |
| Memory size unverified | 0.256 GB |
| Memory type unverified | DDR3 |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 17.056 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 12 W |
| Bus interface unverified | Integrated(PCIe 2.0 x16) |
| DirectX support unverified | 10.0 |
| OpenGL support unverified | 3.3 |
| Release year unverified | 2008 |
| Notes unverified | Similar to 8400M G |