NVIDIA · 2009
NVIDIA GeForce G 102M
The NVIDIA GeForce G 102M is an integrated graphics card released in 2009, based on the Tesla architecture and MCP79XT chip.
The NVIDIA GeForce G 102M is an integrated graphics processing unit released on January 8, 2009. It is based on the Tesla architecture and uses the MCP79XT chip manufactured on a 65 nm process. The GPU features 16 shading units, a base clock of 450 MHz, and supports DirectX 10.0 and OpenGL 3.3. Memory is 512 MB of DDR2 on a 64-bit bus, providing a bandwidth of 6.4 GB/s. The card has a TDP of 14 W and connects via an integrated PCIe 1.0 x16 interface. It supports PureVideo HD, CUDA, and Hybrid SLI. The G 102M is based on the GeForce 9400M G.
Specifications
| Architecture unverified | Tesla |
|---|---|
| GPU chip unverified | MCP79XT |
| Process node unverified | 65 nm |
| Shading units unverified | 16 |
| Base clock unverified | 450 MHz |
| Memory size unverified | 0.512 GB |
| Memory type unverified | DDR2 |
| Memory bus unverified | 64 bit |
| Memory bandwidth unverified | 6.4 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 14 W |
| Bus interface unverified | Integrated(PCIe 1.0 x16) |
| DirectX support unverified | 10.0 |
| OpenGL support unverified | 3.3 |
| Release date unverified | 2009-01-08 |
| Release year unverified | 2009 |
| Notes unverified | PureVideo HD, CUDA, Hybrid SLI, based on GeForce 9400M G |