NVIDIA · 2013
NVIDIA GeForce GT 720M
The NVIDIA GeForce GT 720M is an entry-level mobile graphics card released in 2013, based on the Fermi 2.0 architecture.
The NVIDIA GeForce GT 720M is an entry-level mobile graphics card released in 2013, based on the Fermi 2.0 architecture. It features the GF117 GPU chip manufactured on a 28 nm process, with 96 shading units and a base clock of 938 MHz. The card is equipped with 2 GB of DDR3 memory on a 64-bit bus, providing a memory bandwidth of 16.0 GB/s. It supports DirectX 12, OpenGL 4.5, and uses a PCIe 2.0 x16 interface. This OEM card is approximately 130% faster than the Mobile 625/630 and Desktop 620.
Specifications
| Architecture unverified | Fermi 2.0 |
|---|---|
| GPU chip unverified | GF117 |
| Process node unverified | 28 nm |
| Shading units unverified | 96 |
| Base clock unverified | 938 MHz |
| Memory size unverified | 2 GB |
| Memory type unverified | DDR3 |
| Memory bus unverified | 64 bit |
| Memory bandwidth unverified | 16.0 GB/s |
| Bus interface unverified | PCIe 2.0 x16 |
| DirectX support unverified | 12 |
| Vulkan support unverified | n/a |
| OpenGL support unverified | 4.5 |
| Release date unverified | 2013-04-01 |
| Release year unverified | 2013 |
| Notes unverified | OEM. About 130% of Mobile 625/630 & Desktop 620 |