NVIDIA · 2008
NVIDIA GeForce GTX260
The NVIDIA GeForce GTX260 is a graphics card released in 2008, based on the Tesla architecture and GT200 GPU.
The NVIDIA GeForce GTX260 is a graphics card released on June 16, 2008, based on the Tesla architecture with the GT200 GPU chip manufactured on a 65 nm process. It features 192 shading units, a base clock of 576 MHz, and 0.896 GB of GDDR3 memory on a 448-bit bus, providing a memory bandwidth of 111.9 GB/s. The card has a board power (TDP) of 202 W and uses a PCIe 2.0 x16 bus interface. It supports DirectX 10.0 and OpenGL 3.3, but does not support Vulkan. Its successor is the GeForce GTX 260 Core 216.
Specifications
| Architecture unverified | Tesla |
|---|---|
| GPU chip unverified | GT200 |
| Process node unverified | 65 nm |
| Shading units unverified | 192 |
| Base clock unverified | 576 MHz |
| Memory size unverified | 0.896 GB |
| Memory type unverified | GDDR3 |
| Memory bus unverified | 448 bit |
| Memory bandwidth unverified | 111.9 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 202 W |
| Bus interface unverified | PCIe 2.0 x16 |
| DirectX support unverified | 10.0 |
| Vulkan support unverified | N/A |
| OpenGL support unverified | 3.3 |
| Release date unverified | 2008-06-16 |
| Release year unverified | 2008 |
| Successor unverified | GeForce GTX 260 Core 216 |