NVIDIA · 2008
NVIDIA GeForce6200 X2
The NVIDIA GeForce 6200 X2 is a dual-GPU graphics card released in 2008, featuring two NV44 chips on a single PCI card.
The NVIDIA GeForce 6200 X2 is a graphics card from 2008 based on the Curie architecture. It uses two NV44 GPU chips manufactured on a 110 nm process, each with 8 shading units, for a total of 16 shading units. The card has a base clock of 280 MHz and is equipped with 1.024 GB of DDR2 memory across a 128-bit bus, providing a memory bandwidth of 6.4 GB/s. It requires a 1x 6-Pin power connector and uses a PCI bus interface. The card supports DirectX 9.0c and OpenGL 2.0 (full) with partial 2.1 support. It was launched with an MSRP of 89 USD.
Specifications
| Architecture unverified | Curie |
|---|---|
| GPU chip unverified | 2x NV44 |
| Process node unverified | 110 nm |
| Shading units unverified | 8 |
| Base clock unverified | 280 MHz |
| Memory size unverified | 1.024 GB |
| Memory type unverified | DDR2 |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 6.4 GB/s |
| Power connectors unverified | 1x 6-Pin |
| Bus interface unverified | PCI |
| DirectX support unverified | 9.0c |
| OpenGL support unverified | 2.0 (Full) 2.1 (Partial) |
| Release date unverified | 2008-01-16 |
| Release year unverified | 2008 |
| Launch MSRP unverified | 89 USD |