NVIDIA · 2008
NVIDIA H100 GPU accelerator
The NVIDIA H100 GPU accelerator, released in 2008, is a Tesla architecture graphics card based on the G200 chip.
The NVIDIA H100 GPU accelerator is a graphics card released on June 16, 2008, with a launch MSRP of $449 USD. It is based on the Tesla architecture and uses the G200 chip fabricated on a 65 nm process. The card features 192 shading units, a base clock of 576 MHz, and 0.875 GB of GDDR3 memory on a 448-bit bus, providing a memory bandwidth of 111.9 GB/s. It has a board power (TDP) of 182 W and requires two 6-pin power connectors. The H100 uses a PCIe 2.0 x16 bus interface.
Specifications
| Architecture unverified | Tesla |
|---|---|
| GPU chip unverified | G200 |
| Process node unverified | 65 nm |
| Shading units unverified | 192 |
| Base clock unverified | 576 MHz |
| Memory size unverified | 0.875 GB |
| Memory type unverified | GDDR3 |
| Memory bus unverified | 448 bit |
| Memory bandwidth unverified | 111.9 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 182 W |
| Power connectors unverified | 2x 6-Pin |
| Bus interface unverified | PCIe 2.0 x16 |
| Release date unverified | 2008-06-16 |
| Release year unverified | 2008 |
| Launch MSRP unverified | 449 USD |