AMD · 2020
AMD Ryzen 3 4300U
The AMD Ryzen 3 4300U is a 2020 mobile processor with 4 cores and 8 threads, based on the Zen 2 microarchitecture.
The AMD Ryzen 3 4300U is a mobile processor released on July 21, 2020. It features 4 cores and 8 threads, with a base clock of 3.8 GHz and a boost clock of 4.0 GHz. The processor has 4 MB of L3 cache and a TDP of 65 W. It includes integrated Radeon Graphics. The Ryzen 3 4300U is built on the Zen 2 microarchitecture.
Specifications
| Microarchitecture unverified | Zen 2 |
|---|---|
| Cores unverified | 4 |
| Threads unverified | 8 |
| Base clock unverified | 3.8 GHz |
| Boost clock unverified | 4.0 GHz |
| L3 cache unverified | 4 MB |
| TDP / base power unverified | 65 W |
| Integrated graphics unverified | Radeon Graphics |
| Release date unverified | 2020-07-21 |
| Release year unverified | 2020 |