Intel · 2021
Intel Core i5-11260H
The Intel Core i5-11260H is a 6-core, 12-thread mobile processor from the Tiger Lake family, released in 2021.
The Intel Core i5-11260H is a mobile processor based on the Tiger Lake microarchitecture, manufactured on a 10 nm process. It features 6 cores and 12 threads with a base clock of 2.6 GHz and a boost clock of 4.4 GHz. The processor includes 12 MB of L3 cache and has a TDP of 45 W. It supports up to 3200 MT/s memory across two channels and does not support ECC memory. Integrated graphics are provided by Intel UHD Graphics for 11th Gen Intel Processors. The CPU offers 20 PCIe Gen 4 lanes and is compatible with the FCBGA1787 socket. It supports instruction sets including SSE4.1, SSE4.2, AVX2, and AVX-512.
Specifications
| Microarchitecture | Tiger Lake |
|---|---|
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Base clock | 2.6 GHz |
| Boost clock | 4.4 GHz |
| L3 cache | 12 MB |
| Process node | 10 nm |
| TDP / base power | 45 W |
| Socket | FCBGA1787 |
| Memory support | Up to 3200 MT/s |
| Memory channels | 2 |
| ECC memory support | No |
| Integrated graphics | Intel® UHD Graphics for 11th Gen Intel® Processors |
| PCIe lanes (CPU) | 20 |
| PCIe version | Gen 4 |
| Instruction sets | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2, Intel® AVX-512 |
| Release date | 2021-04-01 |
| Release year | 2021 |