AMD · 2013
AMD FirePro M6100
The AMD FirePro M6100 is a mobile workstation graphics card released in 2013, based on the GCN 2nd generation architecture.
The AMD FirePro M6100 is a professional mobile GPU for laptops, released on October 16, 2013. It uses the GCN 2nd generation architecture with a Saturn XT GL chip on a 28 nm process. The card features 768 shading units and a boost clock of 1100 MHz. It is equipped with 2 GB of GDDR5 memory on a 128-bit bus, providing a memory bandwidth of 96 GB/s. The interface is PCIe 3.0 x16. This GPU was used in Dell Precision M6600, M6800, and HP Zbook 17 G2 workstations.
Specifications
| Architecture unverified | GCN 2nd gen |
|---|---|
| GPU chip unverified | Saturn XT GL |
| Process node unverified | 28 nm |
| Shading units unverified | 768 |
| Boost clock unverified | 1100 MHz |
| Memory size unverified | 2 GB |
| Memory type unverified | GDDR5 |
| Memory bus unverified | 128 bit |
| Memory bandwidth unverified | 96 GB/s |
| Bus interface unverified | PCIe 3.0 x16 |
| Release date unverified | 2013-10-16 |
| Release year unverified | 2013 |
| Notes unverified | Dell Precision M6600 / M6800, HP Zbook 17 G2 |