NVIDIA · 2009
NVIDIA GeForce G210M
The NVIDIA GeForce G210M is a mobile graphics card released in 2009, based on the Tesla 2.0 architecture and GT218 chip.
The NVIDIA GeForce G210M is a mobile graphics card released on June 15, 2009. It is built on the Tesla 2.0 architecture with the GT218 GPU chip manufactured on a 40 nm process. The card features 16 shading units, a base clock of 625 MHz, and 0.5 GB of GDDR3 memory on a 64-bit bus, providing a memory bandwidth of 12.8 GB/s. It supports DirectX 10.1 and OpenGL 3.3, and has a board power (TDP) of 14 W. The card uses a PCIe 2.0 x16 bus interface. Lower clocked versions of the GT218 core are also known as Nvidia ION 2.
Specifications
| Architecture unverified | Tesla 2.0 |
|---|---|
| GPU chip unverified | GT218 |
| Process node unverified | 40 nm |
| Shading units unverified | 16 |
| Base clock unverified | 625 MHz |
| Memory size unverified | 0.5 GB |
| Memory type unverified | GDDR3 |
| Memory bus unverified | 64 bit |
| Memory bandwidth unverified | 12.8 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 14 W |
| Bus interface unverified | PCIe 2.0 x16 |
| DirectX support unverified | 10.1 |
| OpenGL support unverified | 3.3 |
| Release date unverified | 2009-06-15 |
| Release year unverified | 2009 |
| Notes unverified | Lower clocked versions of the GT218 core is also known as Nvidia ION 2 |