NVIDIA · 2008
NVIDIA Quadro FX 3600M
The NVIDIA Quadro FX 3600M is a professional mobile graphics card released in 2008, based on the Tesla architecture.
The NVIDIA Quadro FX 3600M is a professional mobile graphics card released on February 23, 2008. It is based on the Tesla architecture and uses the G92M GPU chip fabricated on a 65 nm process. The card features 96 shading units, a base clock of 500 MHz, and 0.5 GB of GDDR3 memory on a 256-bit bus, providing a memory bandwidth of 51.2 GB/s. It supports DirectX 10.0 and OpenGL 3.3, with a board power (TDP) of 70 W and a PCIe 1.0 x16 bus interface. The FX 3600M is based on the GeForce 8800M GTX, and the Dell Precision M6300 uses a 64-shader version of this card.
Specifications
| Architecture unverified | Tesla |
|---|---|
| GPU chip unverified | G92M |
| Process node unverified | 65 nm |
| Shading units unverified | 96 |
| Base clock unverified | 500 MHz |
| Memory size unverified | 0.5 GB |
| Memory type unverified | GDDR3 |
| Memory bus unverified | 256 bit |
| Memory bandwidth unverified | 51.2 GB/s |
| Board power (TDP) unverified | 70 W |
| Bus interface unverified | PCIe 1.0 x16 |
| DirectX support unverified | 10.0 |
| OpenGL support unverified | 3.3 |
| Release date unverified | 2008-02-23 |
| Release year unverified | 2008 |
| Notes unverified | Based on the GeForce 8800M GTX. Dell Precision M6300 uses 64 shader version of the FX 3600M |