Intel · 2023
Intel Core i7-13705H
The Intel Core i7-13705H is a 2023 mobile processor with 14 cores (6 P-cores, 8 E-cores) and 20 threads, based on Raptor Lake microarchitecture.
The Intel Core i7-13705H is a mobile processor released in 2023, built on the Raptor Lake microarchitecture and a 7 nm process node. It features 14 cores (6 performance cores and 8 efficiency cores) and 20 threads, with a maximum boost clock of 5.00 GHz. The processor includes 24 MB of L3 cache and supports up to 2 memory channels with DDR5 5200 MT/s, DDR4 3200 MT/s, LPDDR5/x 6400 MT/s, or LPDDR4x 4267 MT/s. It has a base power (TDP) of 45 W and a maximum turbo power of 115 W. The processor uses the FCBGA1792 socket and integrates Intel® Iris® Xe Graphics. It supports PCIe Gen 5 and instruction sets including 64-bit, SSE4.1, SSE4.2, and AVX2. ECC memory is not supported.
Specifications
| Microarchitecture | Raptor Lake |
|---|---|
| Cores | 14 |
| P-cores | 6 |
| E-cores | 8 |
| Threads | 20 |
| Boost clock | 5.00 GHz |
| L3 cache | 24 MB |
| Process node | 7 nm |
| TDP / base power | 45 W |
| Max turbo power | 115 W |
| Socket | FCBGA1792 |
| Memory support | Up to DDR5 5200 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s Up to LPDDR5/x 6400 MT/s Up to LPDDR4x 4267 MT/s |
| Memory channels | 2 |
| ECC memory support | No |
| Integrated graphics | Intel® Iris® Xe Graphics eligible |
| PCIe version | Gen 5 |
| Instruction sets | 64-bit, Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 |
| Release date | 2023-01-01 |
| Release year | 2023 |