AMD · 2007
AMD Mobility Radeon HD 2300
The AMD Mobility Radeon HD 2300 is a mobile graphics card released in 2007, based on the RV515 architecture.
The AMD Mobility Radeon HD 2300 is a mobile graphics card released in March 2007. It is built on the 90 nm RV515 GPU with 2 shading units and a base clock of 480 MHz. The card features 128 MB of memory, which can be DDR, DDR2, or GDDR3, over a 64-bit bus, providing a memory bandwidth of 6.4 GB/s. It supports DirectX 9.0c and OpenGL 2.0, and connects via PCIe ×16. The Mobility Radeon HD 2300 is essentially the same as the X2300 but includes UVD and PowerPlay 6.0.
Specifications
| Architecture unverified | RV515 |
|---|---|
| GPU chip unverified | RV515 |
| Process node unverified | 90 nm |
| Shading units unverified | 2 |
| Base clock unverified | 480 MHz |
| Memory size unverified | 0.128 GB |
| Memory type unverified | DDR, DDR2, GDDR3 |
| Memory bus unverified | 64 bit |
| Memory bandwidth unverified | 6.4 GB/s |
| Bus interface unverified | PCIe ×16 |
| DirectX support unverified | 9.0c |
| OpenGL support unverified | 2.0 |
| Release date unverified | 2007-03-01 |
| Release year unverified | 2007 |
| Notes unverified | same as X2300, but with UVD, PowerPlay 6.0 |