Intel · 2019
Intel Celeron N4000C CPU
The Intel Celeron N4000C is a 2-core, 2-thread processor for embedded systems, released in 2019.
The Intel Celeron N4000C is a dual-core processor based on the Goldmont Plus microarchitecture, manufactured on a 14 nm process. It operates at a base frequency of 1.10 GHz and can boost up to 2.60 GHz. The CPU includes 4 MB of L2 cache and has a thermal design power (TDP) of 6 W. It supports DDR4 and LPDDR4 memory at speeds up to 2400 MT/s across two memory channels, but does not support ECC memory. Integrated graphics are provided by Intel UHD Graphics 600. The processor features 6 PCIe 2.0 lanes and supports 64-bit computing and Intel SSE4.2 instruction sets. It uses the FCBGA1090 socket and was discontinued after its release in Q2 2019.
Specifications
| Microarchitecture | Goldmont Plus |
|---|---|
| Cores | 2 |
| Threads | 2 |
| Base clock | 1.10 GHz |
| Boost clock | 2.60 GHz |
| L2 cache (total) | 4 MB |
| Process node | 14 nm |
| TDP / base power | 6 W |
| Socket | FCBGA1090 |
| Memory support | DDR4/LPDDR4 up to 2400 MT/s |
| Memory channels | 2 |
| ECC memory support | No |
| Integrated graphics | Intel UHD Graphics 600 |
| PCIe lanes (CPU) | 6 |
| PCIe version | 2.0 |
| Instruction sets | 64-bit, Intel SSE4.2 |
| Release date | 2019-Q2 |
| Release year | 2019 |
| Discontinued | Discontinued |